W krótkim filmie dokumentalnym wyprodukowanym przez TVN 24. Andrzej Serwaczyński opowiada reporterowi Janowi Piotrowskiemu o tym jak walczyło się z zimą 100-lecia w Toruniu.

Kolej stanęła w miejscu

– Myśmy się rozpędzali z parowozem i rozbijaliśmy, żeby przepchnąć [śnieg – red.] i udrożnić tor przejazdowy – opowiadał pomocnik maszynisty Andrzej Serwaczyński. On i drugi maszynista utknęli w pociągu jadącym z Torunia do Chełmna na trzy dni. – Żeśmy się wykoleili. Dopóki jeszcze była woda i węgiel to żeśmy się tam ogrzewali, ale potem woda zamarzła, parowóz po prostu był w stanie zamrożonym – stwierdził. Przyznał, że w pewnym momencie myśleli, żeby zerwać podłogę i ogrzać się drewnem.

Dopiero po dwóch dniach pewna kobieta przyniosła im ciepły obiad. Po trzech dniach maszynistów uratowano z pomocą śmigłowca. Lokomotywę wyciągnięto na wiosnę.

Były maszynista Zygmunt Troik powiedział, że jeśli lokomotywa elektryczna wjechała w zaspę, śnieg sięgał szyb. Inny maszynista, Bogumił Niewczas przyznał, że na drogę brało się swój prowiant. – Oprócz swoich kanapek, bigosu w słoiku to brało się słoik smalcu i kilka cebul – czasami to musiało wystarczyć kolejarzom na kilka dni.

Przeczytaj cały reportaż Link

Komentarze Facebook

One thought on “Zima Stulecia Jak wyglądała w Toruniu [VIDEO]”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.