„Kocham siebie. Badam się” – pod takim hasłem 8 marca 2018 r., w Dzień Kobiet, po Toruniu będzie kursował specjalny tramwaj. Toruńscy artyści będą w nim grać, śpiewać i zachęcać do badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów.

Pomysłodawcą i organizatorem akcji „Kocham siebie. Badam się” jest Akademia Walki z Rakiem Fundacji „Światło” w Toruniu. Przyłącza się do niej Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu, który udostępnia tramwaj. Nie pierwszy zresztą raz. Ostatnio wspólna akcja miała miejsce w Mikołajki, kiedy to zamiast skasować bilet za przyjazd tramwajem, pasażerowie mogli wspomóc leczenie jednej z podopiecznych Akademii – Ani Połeć. Akcję wspierają także i czynnie w niej uczestniczą toruńscy artyści.

– Kampania ma zachęcić kobiety do badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrycia choroby nowotworowej. Termin nie jest przypadkowy. 8 marca, czyli Dzień Kobiet jest dniem, w którym szczególnie myślimy, mówimy o paniach, podkreślamy ich rolę w codziennym życiu i ich ogromny udział w tworzeniu szeroko pojętej rzeczywistości społecznej – mówi  dr Małgorzata Rębiałkowska-Stankiewicz, psychoonkolog z Akademii Walki z Rakiem w Toruniu. – Chcemy przypomnieć kobietom, jak ważne jest zadbanie o siebie i troska o własne zdrowie, wykonywanie badań profilaktycznych, po to abyśmy mogły realizować swoje plany, spełniać marzenia, być dla siebie i osób bliskich. Jest to szczególnie ważne, ponieważ kobiety, w realizowaniu codziennych obowiązków wobec rodziny czy pracodawców, często zapominają o sobie i o własnym zdrowiu. Hasło KOCHAM SIEBIE. BADAM SIĘ podkreśla, że profilaktyka powinna być związana nie tyko ze standardami medycznymi, ale przede wszystkim z indywidualną odpowiedzialnością za własne zdrowie. 

– Kampania odbędzie się w tramwaju. Także nieprzypadkowo, gdyż właśnie środkami komunikacji miejskiej panie często jeżdżą do pracy czy na uczelnię, wracają do domu, jadą po zakupy – dodaje prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.– Mobilność akcji sprawia, że można z nią dotrzeć do sporej grupy zainteresowanych. Wybraliśmy tramwaj linii nr 1, gdyż to najdłuższa trasa i liczymy na to, że na niej dotrzemy do największej liczby pań.

Tramwaj kursował będzie od godziny 14.00 do 17.00. Zostanie przyozdobiony rysunkami dzieci ze szkoły podstawowej nr 10 w Toruniu oraz balonami. W trakcie podróży pasażerki dostaną ulotki oraz przypinki z napisem “Kocham Siebie. Badam się”. Należy podkreślić, że wolontariuszkami zachęcającymi do badań profilaktycznych, rozdającymi ulotki i przypinki będą podopieczne Akademii Walki z Rakiem – kobiety, które zmagają się z chorobą nowotworową na różnych jej etapach.  Oczywiście nie zabraknie też muzyki na żywo w wykonaniu Jacka Beszczyńskiego, Leszka Milińskiego, Tomasza Gumowskiego i Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Zwieńczeniem akcji będzie koncert pt. “Piękno w Tobie jest” w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Przedzamcze 11/15. Rozpocznie się o godz. 18.00, a przed nim o profilaktyce raka powie dr Mieszko Białas.

Serdecznie zapraszamy!

Przejazd specjalnym tramwajem jest bezpłatny!

Pobierz rozkład jazdy PDF

 

źródło Link

Komentarze Facebook

One thought on “„Kocham siebie. Badam się” z MZK Toruń i Fundacją „Światło””

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.