,,Sam Pośród Swoich” to film wojenny, który był częściowo kręcony w Toruniu. Wszystkie toruńskie plenery były realizowane na terenie starego miasta.
W początkowych minutach możemy zobaczyć scenę ukazującą zamach za którego organizację został posądzony kapitan Lenczak. Który miał miejsce pomiędzy ulicą Królowej Jadwigi a ulicą Wielkie Garbary. Tuż przed wejściem do dzisiejszego empiku.
Następnie można rozpoznać budynek poczty stojący przy ulicy Rynek Staromiejski 1. Kolejne miejsca to ulica Most Pauliński. Oraz kamienica przy ulicy Małe Garbary 23. Widać też kamienicę o numerach 22 i 26. Możemy jeszcze dostrzec fragment starówki widziany z okna. Gdy główny bohater wygląda przez nie po usłyszeniu strzałów. Na koniec jest scena walki bokserskiej między porucznikiem Andrzej Kmitą a januszem Dolakiem. Mająca miejsce w Toruńskim teatrze im. Wilama Horzycy

1 2  3

4 5  6

7 8

W kadrach nr 7 i 8 najprawdopodobniej występuje jeszcze jeden budynek znajdujący się w Toruniu. A mianowicie jest to budynek znajdujący się na terenie CSAiU.
Film doczekał się rekonstrukcji cyforwej i w odnowionej wersji był emitowany na antenie canal+. Niestety nie został udostępniony na żadnym serwisie vod w zremasteryzowanej wersji.
Jedyna wersja jaką możemy legalnie obejrzeć to sprzed rekonstrukcji.

Zarys fabuły
Skończyła się wojna, jest rok 1946. Stacjonujący w małym prowincjonalnym garnizonie młody porucznik Andrzej Kmita zostaje przyjęty do klasy maturalnej miejscowego liceum. Nocą, podczas bokserskiego treningu w sali gimnastycznej koszar, staje się jedynym świadkiem aresztowania kapitana Lenczaka, “Żbika” – dawnego dowódcy oddziału partyzanckiego, z którym wyszedł z lasu.
Aby dowiedzieć się jak potoczyły sie losy bohaterów polecamy obejrzeć film.
Cały film można zobaczyć poniżej.

Ciekawostka
Szerzej nie znane zdjęcie zza kadru. Zostało nie dawno opublikowane w albumie zatytułowanym ,,Toruń w Obiektywie Fotoreportera 1960 – 2000″.

To co widziała kamera

Fragmenty scen ukazujące Toruń. Jak wyglądał w 1985 roku.

Cały Film wersja YouTube i CDA

 

 

Galeria

Zobacz również Jakie Filmy i Seriale Były Kręcone w Toruniu [LISTA] 

źródła: FilmPolski.pl , m5zn.com , link , cda.pl , fototeka.fn.org.pl , youtube.compolishpostershop.com

Komentarze Facebook

7 thoughts on “Sam Pośród Swoich (1985) [VIDEO]”

  1. She sounds like a lovely young girl. It”s really nice that her character was added on the film. It makes it all the more easy to relate with.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.