Dzięki uprzejmości Winning Moves Polska redakcja GwT otrzymała grę Monopoly edycja Toruń.

Po rozpakowaniu paczki zobaczyliśmy bardzo starannie wykonaną z dbałością o szczegóły grę.

Gra była wydawana w bardzo wielu edycjach m.in. Gdańskiej, Krakowskiej, Wadowickiej i Wrocławskiej.

Przejdźmy jednak do naszego egzemplarza. Po otwarciu w pudełku znajdziemy w nim elementy potrzebne do gry. A dokładniej to: 3 kostki w tym jedną szybką kostkę, 8 pionków; naparstek, taczka, but, kapelusz, samochód, okręt wojenny, pies, kot. 28 kart ,,Tytuł Własności”, 16 kart ,,Szansa”, 16 kart ,,Kasa Społeczna” , 1 plik banknotów, 32 domy, 12 hoteli. Do przechowywania wszystkich elementów został dodany płócienny woreczek, aby nic się nie pogubiło.

 

Dodatkowo w opakowaniu możemy znaleźć jedną kartę z gry karcianej Top Trumps Toruń.

Pionki jakie dołączono do naszej rodzimej edycji są standardowymi pionkami, które możemy zobaczyć w bardzo wielu wersjach gry. Jedynym elementem ze standardowych pionków do którego nie można mieć zastrzeżeń to kot. Nawiązuje on do legendy o kocie, który obronił Toruń przed Szwedami. Historię toruńskiego kota możecie przeczytać pod Linkiem. Co do reszty pionków to nie nawiązują one do miasta, ani historii oraz legend toruńskich. Porównując pionki np. z Monopoly Gra o Tron mamy  pionki specjalnie zaprojektowane do konkretnego typu gry Link.
Gdybyśmy mieli wpływ na dobór pionków wybralibyśmy:

Pies = Pies Filuś
Cylinder = Melonik profesora Filutka
Statek = Tratwa flisacka
But = Żaba
Samochód = Osiołek Pręgierz
Taczka = Flisak
Naparstek =  Piernik Katarzynka
Kot = Kot z Toruńskiej legendy

Czekamy również na wasz propozycję w komentarzach.

Pozostałe pionki to 32 zielone domki i 12 czerwonych hoteli.

Plansza

Na planszy mamy 40 pól. Pierwsze z nich to pola podatkowe, które w Toruńskiej edycji zostały zamienione na Zamek Krzyżacki, Krzywą Wieże oraz prenumeratę Nowości Toruńskich.

  

Kolejnymi polami są pola kolejowe. Na Toruńskiej planszy mamy w tym miejscu pole o nazwie Przystań Toruń, Drużyna Koszykarska Twarde Pierniki, CKK Jordanki oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

   

Dalszymi polami są Elektrownie  zastąpiono je polami Toruńskiej Elektrociepłowni Gazowej oraz Fabryki Cukierniczej Kopernik, Cukierni Lenkiewicz, restauracja Manekin.

   

Dalej mamy pola Dworca PKP Toruń Miasto, Bulwar Filadelfijski, Hotel Copernicus, C.H. Toruń Plaza.

   

Następnymi polami są Apro Investment, Centropolis, Sosnowy Las oraz Dworzec PKP Toruń Wschodni

   

Kolne pola zajmują Kamienica pod gwiazdą, Teatr Baj Pomorski, Manufaktura Cukierków, Planetarium.

   

Dalej na polach mamy Twierdzę Toruń, Dom Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa i Rowery Miejskie

   

Dalsze miejsca zajmują Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Radio Gra i Ratusz Staromiejski

  

Plansza

Ciekawostka grafikę z tła planszy toruńskiej edycji możemy spotkać w dwóch miejscach. Pierwsze z nich to broszurki dostępne w biurze info turystycznej LINK. Oraz na ulicy Podmurnej na tyłach budynku Urzędu Miasta.

Zasady
W swojej turze gracz rzuca 2 kostkami i przesuwa się o taką liczbę pól ile wypadło po rzucie kostką. Jeśli gracz zatrzyma się na polu nieruchomości jeszcze nie zakupionej przez innego gracza, ma możliwość kupienia.
Jeśli gracz posiada wszystkie przestrzenie w obrębie grupy kolorów, może on następnie budować domy i hotele na tych polach, generując jeszcze więcej dochodów od przeciwników, którzy tam lądują. Jeśli trafi na nieruchomość należącą do innego gracza, musi zapłacić mu czynsz czynszowi zgodnie z wartością gruntu i dowolnymi budynkami na nim.
Na planszy są inne miejsca, których nie można kupić, ale wymagają od gracza wylosowania karty i wykonania akcji zapisanej na karcie, płacenia podatków, zbierania dochodów, a nawet pójścia do więzienia.

Cel Gry
Doprowadzenie do bankructwa wszystkich pozostałych graczy.

Historia
Gra planszowa Monopoly została opatentowana w 1935 roku przez Charlesa Darrow’a i wydana przez Parker Brothers. Gra była jednym z wielu wariantów istniejących w tym czasie, z których wszystkie pochodzą z wcześniejszej gry Elizabeth Magie z 1904 r., Zwanej The Landlord’s Game. Magie była zwolenniczką jednolitego podatku wysuniętego przez słynnego pisarza Henry’ego George’a. Gra została zaprojektowana, aby pokazać zło zarabiania pieniędzy z dzierżawy ziemi (ponieważ prowadzi do nędzy wszystkich, z wyjątkiem jednego gracza) i cnót proponowanego podatku jednolitego – gracze mogą wybrać grę zgodnie z regularnymi zasadami lub alternatywnym “Single Tax” zasady.

winning moveswinning moveswinning moves

Nasza redakcyjna rozgrywka trwała bardzo długo. Nim się zorientowaliśmy na zegarze wybiła już 5 rano. W tym czasie niejeden z nas został milionerem, ale nie obyło się też bez spektakularnych bankructw.  Zachęcamy do zakupu gry.

Grę możemy zamówić na stronie empik.com oraz na innych stronach sprzedażowych Link

Premiera gry odbyła się w Centrum Handlowym Plaza Toruń

Video z premiery gry

Materiał Video TV Toruń Link

Komentarze Facebook

2 thoughts on “Monopoly edycja Toruń”

  1. Fajny opis. Muszę przyznać, że kusi mnie zakupić tą grę. Na 100% z empiku, bo to jest najpewniejszy sklep, który nie oszukuje i dostarczy towar na czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.