Święto Muzyki, koncert połączonych chórów i orkiestr z okazji 40-lecia współpracy Torunia i Getyngi, zawody linoskoczków nad starówką, Piernikowa Aleja Gwiazd z zespołami Dixie Brotherhood i Piotrem Bukartykiem, piknik świętojański z Eweliną Lisowską – to tylko niektóre atrakcje zbliżających się Dni Torunia 2018.

Świętowanie w tym roku potrwa od czwartku 21 czerwca do niedzieli 24 czerwca. Jak co roku miasto przygotowało bogaty i różnorodny program atrakcji.

– Serdecznie zapraszam mieszkańców Torunia i gości do licznego udziału w Dniach Torunia 21-24 czerwca. Bawmy się wspólnie i cieszmy świętem naszego miasta  – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Rozpoczynamy już 20 czerwca kameralnym wydarzeniem – wręczeniem Nagród Prezydenta Miasta Torunia dla wybitnych, uznanych i wyjątkowych torunian. A później czekają nas kolejne, różnorodne imprezy, zarówno w plenerze, jak i w salach miejskich. Każdy znajdzie z pewnością coś dla siebie.  

Jak co roku na starówce stanął Jarmark Katarzyński, który potrwa do 24 czerwca. Od 14 czerwca swoje podwoje dla widzów otworzy też Strefa Kibica na zapleczu Areny Toruń. Tam na kibiców Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji czekają nie tylko transmisje wybranych spotkań, ale i dodatkowe atrakcje i konkursy.

W czwartek 21 czerwca w różnych punktach starówki można będzie natknąć się na muzykujących artystów – za sprawą kolejnej edycji Święta Muzyki. Koncerty odbywać się będą od godz. 12:00 zarówno w plenerze, w takich miejscach, jak: Cosmopolis, Rynek Nowomiejski, Wieża Ratuszowa, okolice Teatru im. Wilama Horzycy, skrzyżowania ulic Szerokiej i Mostowej, Królowej Jadwigi i Wielkich Garbar, Mostu Paulińskiego i Podmurnej, jak i w lokalach takich Hard Rock Pub Pamela, Kawiarnia Lenkiewicz czy Klubokawiarnia Cyrkowa. Pełen program wydarzeń na stronie www.swietomuzyki.pl

Na Rynku Nowomiejskim swoje zmagania rozpoczną w czwartek strażacy z całego świata w ramach Toughest Firefighter Alive. Zawody, których uczestnicy będą mierzyć się w niebywale trudnych konkurencjach sprawnościowych, związanych z pożarnictwem, potrwają do soboty.

W piątek 22 czerwca najlepsza klasa odbierze na Rynku Staromiejskim świadectwa z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. A po południu, o godz. 17:00 nad starówką czeka nas widowiskowa rywalizacja najszybszych linoskoczków w ramach II Toruń Speedline Cup. Oprócz samych zawodów nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych – dzieci pod okiem doświadczonych instruktorów będą miały okazję nauczyć się podstaw chodzenia po linie.

Zaś w piątkowy wieczór 22 czerwca na Jordankach, w ramach festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie muzyczne: Koncert Prezydencki pt. „Zmartwychwstanie – Siostrzana symfonia nadziei” z okazji mijającego w tym roku 40-lecia współpracy Torunia z niemiecką Getyngą. Wystąpią toruńska i getyńska orkiestra symfoniczna oraz połączone chóry Göttinger Stadtkantorei (dyrygent Bernd Eberhardt) i Kantorei St. Jacobi (dyrygent Stefan Kordes). W roli solistek usłyszymy Jadwigę Rappe – alt i Ewę Biegas – sopran, a dyrygentem koncertu będzie Mariusz Smolij. W programie II Symfonia c-moll „Zmartwychwstanie” G. Mahlera.

– Będzie to wyjątkowy koncert, myślę , że wszyscy koneserzy muzyki klasycznej będą usatysfakcjonowani, bo tak duży aparat wykonawczy rzadko się zdarza w naszym kraju – podkreśla Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia.

Sobota 23 czerwca to przede wszystkim Piernikowa Aleja Gwiazd, w której o godz. 20:00 swoje katarzynki odsłonią Jarosław Józefowicz, prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych i Filip Wolak, fotograf, pilot i zwycięzca jednego z najważniejszych konkursów fotograficznych o randze światowej – „Sony World Photography Awards 2016”. Ceremonię poprzedzi koncert Dixie Brotherhood o godz. 19:30, natomiast po odsłonięciu, w ramach Koncertów Pod Gwiazdami , około godz. 20:45 wystąpi Piotr Bukartyk z zespołem. Zaś o 22:00 można będzie poczuć klimat tradycyjnych obrzędów świętojańskich w ramach „Ognistej Kupalnocki na Zamku Krzyżackim”.

W niedzielę 24 czerwca, w dniu patrona Torunia św. Jana, w katedrze zostanie odprawiona o godz. 12:30 msza św. w intencji miasta i mieszkańców. A o godz. 17:30 na Rynku Staromiejskim odbędzie się Intronizacja Króla Kurkowego AD 2018. Zwieńczeniem świętojańskiego maratonu wydarzeń będzie po południu rodzinny piknik na Błoniach Nadwiślańskich.

– Całe Święto Miasta będzie bardzo intensywne, również jego zakończenie 24 czerwca. Tego dnia będą się odbywały różne mniejsze wydarzenia na scenie na Rynku Staromiejskim, ale głównym punktem będzie wielki piknik na Błoniach Nadwiślańskich, kręcący się wokół sportu, szczególnie wokół piłki nożnej, bo będzie to dzień meczu naszej reprezentacji – zapowiada Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Już od godz. 15:00 na błoniach na całe rodziny czeka moc atrakcji, krótkie rejsy po Wiśle, regaty ósemek wioślarskich ze sternikiem, konkursy, zabawy, stoiska gastronomiczne, a o godz. 18:30 – koncert Eweliny Lisowskiej. A po koncercie, o godz. 20:00 mecz Polska – Kolumbia będzie można obejrzeć na telebimie w specjalnej strefie dla kibiców.

Warto dodać, że podczas tegorocznych Dni Torunia będzie więcej okazji do przeżywania sportowych emocji. 24 czerwca w kompleksie sportowym na Skarpie odbywać się będzie Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Juniorów Młodszych o Puchar Prezydenta Miasta Torunia, a opodal na kortach MOSiR – Międzynarodowy Turniej Tenisowy Kobiet Bella Cup.

Dni Torunia Plan Imprez PDF

Autor: Małgorzata Litwin

źródło: torun.pl

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.