19 lutego 1473 urodził się Toruniu Mikołaj Kopernik.
Mikołaj Kopernik był polskim astronomem, autorem dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata.

Z okazji jego 545 rocznicy urodzin Muzeum Okręgowe w Toruniu organizuje wydarzenie zatytułowane Dies Natalis Copernici które odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim o godz. 17:00.

W 2018 roku przypada m.in. 475 rocznica wydania De revolutionibus orbium coelestium.
W roku ubiegłym Fundacja Nicolaus Copernicus zrealizowała film poświęcony wydarzeniom, które doprowadziły do ukazania się tej rewolucyjnej książki.
Premiera obrazu powinna być interesującym spotkaniem nawiązującym do tych doniosłych epizodów z poł. XVI w. Wydarzeniu towarzyszyć będzie również prezentacja w Sali Królewskiej cennych starodruków ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu dwóch wydań nowożytnych De revolutionibus z 1566 r. i 1617 r

Na godzinę 17:00, bezpośrednio przed pokazem filmu, zaplanowano prelekcję reżysera Michała Juszczakiewicza, który opowie o kulisach powstania produkcji.

Projekcji towarzyszyć będzie pokaz egzemplarzy De revolutionibus orbium coelestium (II-gie 1566 i III-cie 1617 wydanie) ze zbiorów MOT.

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.